Čistá ložnice - základ kvalitního spánku

Spánek je nezanedbatelnou součástí našich životů. Je ovlivněn nejen kvalitou matrace, polštáře či lůžkovin, ale i čistotou ložnice a samotným prostředím, ve kterém se ke spánku ukládáme. Existuje nespočet důvodů, proč je spánek důležitý pro správné fungování našeho organismu. Spánek působí pozitivně na naše zdraví, dokáže léčit naše fyzické tělo a má vliv i na psychiku. Jak si dopřát kvalitní a nerušený spánek?

Kvalitní podklad

Zařiďte si ložnici tak, aby se vám zde spalo jako v bavlnce. Pořiďte si pohodlnou postel a vhodně zvolenou matraci. Co se týče postele, je na výběr celá řada druhů. Nejčastěji se však v interiérech objevují postele z masivu a postele čalouněné. To, zda zvolíte ověřenou klasiku či sáhnete po extravagantním provedení, je jen na vás. Postel se stane bez pochyby dominantou ložnice, myslete proto při její koupi na to, aby vytvořila s ostatními prvky místnosti harmonický celek. K posteli pořiďte kvalitní matraci. Její výběr nepodceňte - obzvláště zde totiž platí „100 lidí, 100 chutí“. Vybírat lze dle různých aspektů, jako je tvrdost, materiál, rozměry či cena. Při koupi zohledněte také svůj věk a hmotnost. V případě, že si nevíte rady, jakou matraci zvolit, obraťte se na odborníky, kteří vám ochotně poradí.

Barvy a vůně

Při zařizování ložnice myslete také na to, že člověk nevnímá jen vzhled okolního prostoru, ale také barvy. Právě ty totiž dokážou ovlivnit náladu a také naše pocity. Nejlépe se vám bude usínat ve světlých odstínech. Volte bílou, béžovou, světle žlutou nebo také světle modrou či zelenou. Ideální jsou také teplé pastelové barvy. Ať už zvolíte takto barevné zdi, lůžkoviny nebo polštáře, vězte, že budete spát klidným spánkem a vaše tělo bude regenerovat. Stejně jako barvy i vůně ovlivňuje kvalitu spánku. Pokud vás trápí nespavost, vyzkoušet můžete například levandulový esenciální olej ve formě aromaterapie nebo pár kapkami pokapat kus látky a tu uložit pod polštář.

Pravidelný úklid

Místnost, kde pravidelně uleháte ke spánku, podrobte důkladnému úklidu. Nevynechejte ani místečko, prach a ostatní nečistoty se totiž dostanou opravdu všude. Utřete prach, pročistěte skříň a další úložné prostory. Vyluxujte koberec - nejen pod postelí, ale i na skrytých místech. Pečovat byste měli také o přikrývky, povlečení a matrace. Základem je čisté ložní prádlo, pyžamo i správná péče o matraci. Po vyndání matrace prohlédněte také prostor postele, kde určitě naleznete spoustu nečistot. Chcete-li si ušetřit čas, využít můžete služeb profesionálů z úklidové firmy, kteří pomohou nejen s úklidem celé domácnosti, ale například i jen s údržbou špinavého koberce či znečištěné matrace.

Obklopte se věcmi, které ve vás evokují klid a pohodu. Před spaním pak sáhněte po oblíbené knize, pusťte si uklidňující hudbu a usínejte ve vyvětraném prostoru, ideálně bez zapnuté televize nebo počítače. Podpoříte tak správnou funkci organismu a opět začněte klidně spát.